Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
6.října 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Tchaj-wan versus Čína. Mírové znovusjednocení?

Diskuse k textu  |  4 příspěvky (1 - 4)

Červená vlajka vlající proti blankytně modrému nebiOstrov Tchaj-wan (historická Formosa) byl od roku 1895 prosperující japonskou kolonií. Po skončení druhé světové války se poražené Japonsko z Tchaj-wanu stáhlo a ostrov byl navrácen Číně.
V závěrečné fázi 3. čínské občanské války (1946-1949) utrpěl vládní kuomintangský režim porážku od komunistických povstalců a stáhl se na Tchaj-wan. Po příchodu kuomintangských sil v čele s Čankajškem tak obyvatelstvo Tchaj-wanu tvořily dvě znesvářené skupiny. První byla elita spjatá s KMT, čítající zhruba 2 miliony osob, druhou tvořilo čínské etnikum narozené na Tchaj-wanu. Většina čínských starousedlíků tím byla postavena do politicky podřízené role. Cílem tchaj-wanské ekonomiky po roce 1945 se primárně stalo zajištění invaze do komunisty ovládané pevninské Číny a dobytí své vlasti zpět. V zemi byla zavedena tuhá cenzura, zneužívání antikomunistické rétoriky se stalo běžným způsobem manipulace. Na druhou stranu lze kuomintangskému režimu přiznat i řadu pozitiv oproti pevninské Číně. Nedošlo zde k úplnému zestátnění soukromého majetku ani k masovým čistkám v řadách státní byrokracie, obyvatelé nebyli vystaveni sociálním experimentům, nebyla upírána práva na svobodu náboženského vyznání.
Tchaj-wanská vláda od této doby zastává názor, že je jedinou legitimní vládou celé Číny. Vláda ČLR na kontinentě odmítala naopak vznik separátní vlády a režimu na Tchaj-wanu, zdůrazňujíc, že pouze ona reprezentuje Čínu.


Číst celý text


 bez náhledu 
Sjednocená Čína
serafX (27.4.2008 18:07:00)
Myslím, že řešení situace přijde s vývojem na pevninské části Číny. Čína byla rozdělena v minulosti mnohokrát a vždy byla časem znovu sjednocena.
Reagovat
moc uzitecny
Honza (31.3.2008 22:33:40)
Souhlasím s Ondrou ^^ a jenom bych se chtl zeptat jestli by nebylo něco aktuálnějšího ..něco o současné situaci mezi PRC a ROC
Reagovat
:-)
Martin Schlemmer Pošta (28.4.2005 09:31:13)
Ahoj Ondro,
doufám, že jsi jej jen tak neobšlehl. Nezapomeň, učitelé dnes nejsou hloupí, umí si vygooglovat nějakou neobvyklou frázi a hned vědí, která bije! ;-)
Reagovat
diky
ondra (12.4.2005 00:01:00)
naprosto výborný článek,spasil mi ted jeden problém do školy,fakt supr...
Reagovat