Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
30.listopadu 2022
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.
 

Pryč s autorským právem! - Požehnání pro umělce, umění i společnost

Diskuse k textu  |  14 příspěvků (8 - 14)

Znak copyrightuUmělci vždy při vlastní nové tvorbě využívali a stavěli na dílech jiných umělců. Je vskutku velmi těžké představit si, že by díla Shakespeara, Bacha a bezpočtu dalších kulturních velikánů mohla vzniknout bez uplatnění tohoto principu svobodného stavění na dílech předků. Čeho jsme ale svědky dnes? Vezměme jako příklad dokumentaristy, kteří jsou v současnosti vystavováni téměř nezdolatelným překážkám, neboť jejich díla se nutně skládají z útržků autorsky chráněného obrazového nebo zvukového obsahu, jehož využití je podmíněno jak souhlasem držitele copyrightu, tak zaplacením náležitého poplatku. Poplatky jsou téměř vždy nad dokumentaristovy finanční možnosti, zatímco copyright dává Billu Gatesovi nebo jakémukoliv jinému držiteli autorských práv plnou moc povolovat užívání "jejich" uměleckého obsahu pouze takovým způsobem, jenž jim připadá vhodný.


Číst celý text


 bez náhledu 
Co s tím uděláme?
Filip Krška Pošta (19.7.2006 11:21:01)
S 90% článku se plně ztotožňuji (otázky kolem státní regulace rozmanitosti by se musely samozřejmě zvážit velmi opatrně, spíš jsem pro dobrovolné mecenášství a liberální podmínky).
Ale jak to prosadit?
Znáte nějaké odvážné politické strany, hnutí (ČR, Evropa, Nadnárodní), které mají otevřeně v programu radikální přehodnocení a zkrácení "autorských" "práv", zrušení nemorálních privilegií zájmových skupin jako OSA (kvůli jejich omezenému "repertoáru" jim musí všichni platit preventivní daň z kopírování u každého média, přístroje, z pouštění rádia, koncertů (jako kdyby nestačilo zaplatit při koncertu přímo kapele a produkci), ... když jsem pročítal jejich "ceník", dělalo se mi zle, co si dovolí a co jsme všichni (všichni jsme asi potenciální zloději a omezovači výdělků umělců) povinni)?
Reagovat
katalyzator
karel horacek (22.6.2006 12:45:14)
docela s nim souhlasim. umeni je typicky je bricolage. vetsi problem je podle me copyright na vysledky vedeckeho badani. predstavme si, ze by vsechny casopisy z ISI byly volne dostupne komukoli bez jakekoli registrace....podle me by to mohlo byt katalyzatorem rady inovaci a vyzkumu. velka nakladateltsvi odborne jsou soucasti privilegovaneho sveta zapadni vedy a autorske zakony jim a zapadnim badatelum slouzi k udrzeni tehle privilegovane pozice....pritom tim lidstvo jako celek omezuje svuj rozlet:-)
Reagovat
ano, ale
Adam Javůrek (17.6.2006 08:21:30)
V jádru má pravdu, ale nevím, proč hledá cestu zrovna ve státní regulaci. Mohly by být docela nebezpečné, ty zákony, které "by přinutily velké kulturní koncerny představovat veškerou současnou kulturní různorodost vytvářenou jak domácími, tak zahraničními umělci."
Reagovat
RE: Divokej Bil, tři sestry ...
ocapek@gmail.com (6.6.2006 10:38:04)
Jenze to je presn eten pripad, kdy jsou tlaceni velkyma spolecnostma. Divokej Bill - prvni deska vyborna, dneska celkem sragora, 3S - dobry texty, kvalita prumerna, ne prilis inovativni. DB ma za zadkem jednu velkou firmu. 3S Fananka, co textova kde co a proto se uchytily.

Existuji jine, opravdu dobre kapely, treba taborsky SUNSHINE, ktery jsou orientovany na svetovej trh, hraji venku A PRAVE proto nemaj sanci na ceskym monopolizovanym malym dvorku.
Reagovat
tady "někdo" manipuluje s vkusem lidí
Věra (1.6.2006 16:13:07)
Bez toho článku, bych na tu věc neměla názor, protože nejsem umělec. Myslela jsem si, že když je někdo šikovný, může se prosadit - třeba Divokej Bil, tři sestry atd i bez požehnání monopolu na autorská práva. Na druhou stranu to jsou světlé vyjímky, a o spousta věcí jsme ochuzeni. Díky autorským právům zajišťujícím peníze monopolům. Spíš se mi zdá, že tady "někdo" manipuluje s vkusem lidí. A tím okrádá duševní vlastnictví celého národa. Lidi zpracovávají jen to, co je jim předloženo. To je pochopitelné. Je to stejné jakko všude. Koupím si housky v pekárně na zastávce a nepůjdu o 200 metrů dál. Proč, tady to mám při cestě. Vyjímkou je cvrčovický chleba. :-) Ale kdyby ho prodávali blíž, kupovala bych ho častěji. Nemá šanci. Ta pekárnička nemůže zaplatit statisícové zalistovávací poplatky řetězcům. (to je další dovolená divnost v tomhle a nejen v tomhle státě). Ale je to podobný. To je ta totalita peněz. Kdyby tihle příživníci neměli tak neomezenou moc, Podle mě by i CD byla za babku, A nikdo by si je nemusel vypalovat. Proč bych někoho otravovala, když si ho můžu koupit za pade. A ti umělci by jich prodali podle mě 100x tolik. A hned by bylo o něco víc pracovních míst. A to je jedno s druhým. Nebo se pletu?
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (30.5.2006 15:22:24)
jirka: To mluvíte ale asi jen o zkažené smetánce popových hvězdiček, která je nejviditelnější. Právě jejich nadvláda nad veřejným prostorem je, tuším, to, co J. Smiersovi vadí a co si slibuje napravit zrušením (respektive radikální reformou pojetí) autorského práva.
Reagovat
Umělci mají stále málo!
jirka (30.5.2006 08:02:22)
Stačilo by, kdyba naši zpěváci na turné posílali techniku, protože sami tam nemusí být. stejně ani jednu skladbu nezahrají bez pleybeku. Za co tady berou ty nehorázné peníze, vždyť vlastně okrádají slušné lidi.
Reagovat