Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
30.listopadu 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Proč jsem zveřejnil ty karikatury

Diskuse k textu  |  6 příspěvků (4 - 6)

Dětinské. Nezodpovědné. Nenávistné. Provokace jen kvůli provokaci. PR tah. Kritikové dvanácti karikatur proroka Muhammada publikovaných v dánském deníku Jyllands-Posten si neberou servítky.

Souhlasím, že svoboda uveřejňovat informace neznamená, že se má zveřejňovat vše. Jyllands-Posten by nepublikoval pornografické obrázky nebo grafické detaily mrtvých; vulgarismy se na naše stránky dostanou jen zřídka. Takže co se týče naší podpory svobody projevu, nejsme fundamentalisté.

Ale s těmi karikaturami se to má jinak.


Číst celý text


 bez náhledu 
Filip Krška Pošta (23.10.2006 10:59:57)
Míša: Nebudu rozebírat pozadí vzniku článku s karikaturami, nejsem vyšetřovatel, nevím o motivacích vydavatele ani zadavatele.

Osobně karikatury a vtipy obecně nevnímám jako prostředek něčího zničení, ponížení. Černý humor je plný ironie, sebeironie, rozumný člověk dokáže rozlišit výsměch zoufalé situaci od výsměchu dané osobě (osobně chápu vtipy o židech, somálcích, policistech, blondýnách... nikoli jako výsměch jim, nýbrž jako kritiku postoje společnosti vůči nim, popř. sarkasticky ironické vyjádření soucitu - s holokaustem už nic nenaděláme, vtip je jedna z nevybíravých forem, jak si jej připomenout) a pozná tupý a zlý vtip a tomu se nezasměje.

Proto si myslím, že není důvod, aby existovala nějaká tabu témata, nechť se radši tříbí vkus. Svět je plný zla, pokrytectví, lží a bludů a je potřeba do něj šít a nenechat se zastrašovat. A kdo se za svůj světonázor, víru nestydí, toho přeci tupý vtip nemůže urazit. Je mi líto lidí, kteří nemají smysl pro humor, ale řešením je léčba hlubších příčin jeho nedostatku, nikoli zákaz humoru.
Reagovat
Je to skutečně svoboda slova
Míša (20.10.2006 13:17:24)
někoho účelně provokovat? Co nevadí jednomu může a většinou vadí druhému. A není to svoboda slova ani odvaha najít něco co druhému vadí a účelně ho tím provokovat, abych ukázal jak je méněcenný. A to nastalo v připadě karikatur zveřejněných v Jyllands-Posten. Na internetu jsou piblikovány články, které dokazují spojení pana Flemming Rose se známým USA muslímo-bijcem panem Daniel Pipes. Tento si prý ty karikatury na Jyllands-Posten objednal a dobře to zaplatil. Také u jiných novin, které karikatury otiskly, stouply jejich náklad a tím jejich výdělky. Takže s tou svobodou slova pana Rose je to poněkud podivné.
Reagovat
100% souhlas
Filip Krška Pošta (20.7.2006 11:02:21)
Svět ve kterém chci žít, by měl mít víc a více odvážných (a přitom zodpovědných) zastánců svobody nejen slova jako Flemming Rose. Přál bych to i lidem ve všech společenstvích, nejen na blízkém východě.
Reagovat