Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
6.října 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Čas ze vzpomínek

Diskuse k textu  |  3 příspěvky (1 - 3)

Věžní hodiny zevnitřZkuste zavřít oči a soustředit se na nějakou konkrétní situaci, kterou jste prožili a která vám utkvěla v paměti. Může to být příběh z dětství, první láska, sjezd abiturientů, dobročinný večírek, včerejší hledání brýlí, zahradní slavnost, konec masopustu, cokoliv - jde mi jen o to, aby to byl váš osobní zážitek, který se jednou skutečně udál, či o němž si aspoň myslíte, že se jednou skutečně udál. Budeme mu říkat episoda - je to episoda vašeho života, a ta se vám právě teď zpřítomnila jako vzpomínka.

Každý si denně takto na něco vzpomínáme, je to natolik banální, že se asi divíte, proč o tom píšu. Jen se však zamyslete - je to opravdu tak banální? Opravdu se dovedeme přenést v čase kamsi nazpět a prožít si znovu něco dávno uplynulé, jako by to bylo teď? Člověk je snad jediný mezi pozemskými tvory, který něco takového dokáže. Jiní vyšší živočichové si jistě dovedou leccos zapamatovat, mohou se učit a cvičit, snad si i nějak uvědomují právě prožívanou situaci, - ale že by si dle libosti vybavovali a znovuprožívali své dřívější příhody? Kterési procesy v mozku takové vzpomínání umožňují; které a jak to dělají, to neurobiologové ještě dost dobře nevědí, mají však pro to aspoň jméno: episodická paměť (nazývaná tak k odlišení od paměti sémantické, jejímž obsahem jsou obecné znalosti).


Číst celý text


 bez náhledu 
Postulát přítomnosti obsažené ve všem mimo tuto přítomnost
Šimek Vojtěch (9.8.2006 11:10:32)
Dovolil bych si doufat, že vlastně všechno dění a veškerá realita, jež je vlastně vždy předmětem všech vzpomínek i všech operací fantazie, paměti i intelektu se musí vztahovat k nějakému "bodu", tedy k nějakému času, ač to není čas takový jak si ho my lidé představujeme. Musí to být "něco" na základě a od čeho se dá mluvit o plynutí času a na základě čeho se všechno stává tím, čím je. Můžeme to nazvat bod, fundament, či jakkoliv jinak. A rozhodně to nemá statický charakter, spíše naopak. To mě napadlo k předchozím úvahám P. Havla.
Reagovat
Možná se pouze nemůžeme přesvědčit
Anonym (5.4.2006 23:23:47)
O schopnosti episodické paměti např. lidoopů nebo slonů bychom se mohli přesvědčit pouze pokusem. Nedomnívám se, že episodickou paměť má pouze člověk.
Reagovat
Vymazáno z paměti
Tommik (28.5.2005 11:47:54)
Čas od času mne překvapí vzpomínka, o níž jsem netušil, že ji mám. Říkám tomu, že "vyplavala ode dna". Není to tak, že celé kontinuum vzpomínek "leží na dně" (jen se k němu nelze jednoduše dostat) a není tedy "vymazáno z paměti", není tedy "ztraceným časem" ? Kdo ví?
Reagovat